2024. szeptember 13-án, pénteken kirándulásra vittük iskolánk 35 felső tagozatos tanulóját, akiknek a tavalyi egész éves munkáját szerettük volna elismerni és jutalmazni.
Iskolánk diákjait a kitűnő bizonyítványért cserébe az ország második legnagyobb levéltárába vittük, a Budapest Főváros Levéltárába, ahol 36.000 folyóméter iratot őriznek.
Bepillantást nyerhettünk, hogyan tárolják, mozgatják a hatalmas iratmennyiséget, ahol láthattuk többek között az egyik legnagyobb magyar építész, Ybl Miklós hagyatékát, mérnöki pontosságú tervrajzokat, térképeket, számos egyházi és iskolai anyakönyvet, a budapesti Vásárcsarnok eredeti alaprajzát, egy iskolás diáklány hagyatékát (szerelmes leveleit, Jézuskának írt versét, rajzait, naplóját). A legszenzációsabb élmény az volt, hogy megnézhettük az 1848-ban bejegyzett 12 pontot.
Ez után utunkat a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpontban folytattuk, ahol Magyarország egyik leglátványosabb interaktív múzeumát néztük meg, ahol ötven szupermodern játék és hazánk legérdekesebb numizmatikai gyűjteménye várta a diákokat.
A kiállítás a hagyományos múzeumi tárlatok felépítésével szemben az interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére épült, mely hatalmas, újszerű élményt nyújtott az iskola tanulóinak.
A kiállítás megtekintése is izgalmas kalandokat tartogatott. Interaktív tartalmaik szórakoztatva tanítottak, és egyéb érdekességek mellett lehetőség volt aranyrúd emelésére, saját arcképpel díszített bankjegy nyomtatására is.
A 1,5 órás múzeumpedagógiai foglalkozás nagymértékben hozzájárult a fiatal generáció pénzügyi tudatosságának, illetve a fizetőeszközök mindennapi használatának fejlesztéséhez.
Petróné Petrovánszki Anita
„A Pénzmúzeumba tett kirándulásunk nagyon érdekes volt, mivel részesei lehettünk a pénz történetének, de nem olyan monotonon, unalmasan, hanem interaktív játékokkal, amiben cselekedhettünk, vagy éppen egy gazdaságot irányíthattunk. A másfél órás túra alatt nagyon sokat tudtam meg a pénzről, ezért erre még soká jó emlékként fogok visszaemlékezni.”
Halmágyi Zalán
„Nekem azért tetszett a Pénzmúzeum, mert interaktív volt, lehetett aranyrudat emelni, videójátékozni, és saját arcképes bankjegyet nyomtatni. Sok érdekességet mondtak a kirándulás alatt. A túra végén mindenki kapott egy kis ajándékot.”
Lang Mátyás
„Tetszettek az interaktív játékok, hogy lehetett tőzsdén vásárolni, aranytömböt lehetett megfogni. Kifejezetten tetszett a saját pénz tervezés is.”
„Tetszettek a beléptető kártyák, amivel a játékokat lehetett indítani. A tőzsdés, piacos tabletes játékok nagyon látványosak voltak. Szép az egész épület a beszélő robotok nagyon menők.”
Amiért érdemes volt tanulni…..
„Izgatottan ébredtem péntek reggel, hiszen egy izgalmasnak ígérkező kirándulásra készültem. A szokásos reggeli rutin közben csak arra tudtam gondolni, hogy milyen érdekes dolgokat tudhatok ma meg, és akkor rápillantottam az asztalomon lévő naptárra, amiben az állt, ma bizony péntek 13-a van. Nem vagyok babonás, de azért elgondolkodtam.
Amikor odaértünk az állomásra, már sok gyerek és tanár várakozott.
Egy órás utazás után meg is érkeztünk a Magyar Nemzeti Levéltárba. Mielőtt bárki azt hinné, hogy kalandmentes volt az utazásunk, hát elárulom, hogy nem, mert ilyen hatalmas esőben még soha nem sétáltam. A Magyar Nemzeti Levéltár egy gyönyörű épületben található, amit kívülről és belülről is boltívek díszítenek. Igazán régies hangulata volt. Számtalan helyiséggel rendelkezik, amelyek közül, mint megtudtuk, nem mindegyik látogatható.
Két csoportra osztották a gyerekeket, kicsikre és nagyokra. A levéltárban egy idegenvezető bácsi kísért minket, aki régi iratokat, könyveket és tervrajzokat mutatott, de láthattuk a 12 pontot is eredeti formájában.
Számomra az egyik legérdekesebb dolog egy velem egyidős lány levele volt, ami több mint száz éve íródott, ebből szintén felolvasott a bácsi néhány mondatot. Nagyon izgalmas volt még az a terem is, ahol a levéltárosok dolgoztak. Az iratokat egyébként hatalmas faszekrényekben tárolják. Megtekintettük még a raktárat is, ám az óriási könyvtárat csak kívülről láthattuk.
A következő utunk -a még mindig szakadó esőben- a Magyar Pénzmúzeumba vezetett. A hatalmas épület kívülről gyönyörű ezüstös színű volt, belülről pedig nagyon modern. Itt is két csoportra osztottak bennünket. Miután mindenki lerakta a csomagját az idegenvezető néni egy interaktív táblához kísért minket, ahol különböző pénzérméket nézhettünk meg. Ezután kaptunk egy nyakbaakasztót, amin a személyes adataink szerepeltek és amit mindig érvényesíteni kellett a különböző feladatoknál, így gyűjthettük a pontokat. Egy aranyszál mentén kellett haladnunk a helyszínek között.
Nagyon sok érdekes dolgot kipróbálhattunk. Megemelhettünk egy 12 kg-os aranyrudat, megnézhettük mekkora egy 100.000 Ft-ot érő aranydarabka. Értékesítési munkát is végezhettünk és kipróbálhattuk, mi lenne jó vagy rossz a saját cégünknek.
Mindezek mellett számtalan pénzérmét láthattunk. A kedvenc feladatom az utolsó volt, amikor elkészíthettük a saját profilunkkal ellátott bankjegyet, ami 20.000 fabatkát ért.
Hálás vagyok, hogy részt vehettem ezen a kiránduláson, mert – hiába a szakadó eső, a péntek 13. – rengeteg új ismeretet szerezhettem.”
Sallai Jázmin