Jövő

Elhalasztva!/Veréb Konrád 3.b 2020/2021-es tanév irodalmi pályázatának győztese/

Ilyennek képzeli a diák a jövő iskoláját. De mi a valóság?

Elhalasztva!

2019 decemberében kormányhatározat született arról, hogy a régi épület helyén egy modern, 24 tantermes épület lesz, amelyben helyet kap még 8 szaktanterem, egy 815 m2-es tornaterem és egy 142 m2-es tornaszoba, egy nagy, 328 m2-es aula, alsós és felsős tanári szoba, csoportszobák, ebédlő, büfé és kiszolgáló helyiségek. Az új épületben évfolyamonként három osztály kaphat helyet. Az iskolaudvaron az új épületnek játszóudvar és játszótér, valamint tankertek épülnek és egy kosárlabda pálya köré szervezett sportudvar.

Sétáljunk végig képzeletben az új iskolánkban!

Aula

Az aulába portaszolgálat ellenőrzése mellett egy szélfogón át juthatunk be. Az aula központi szerepű, innen elérhetők a legalapvetőbb funkciók. A három szintes tér földszintjén nagy üvegfalakon az étkező látványa tárul fel, valamint az árnyékolókkal védett üvegfalon az udvarra láthatok rá. Ide futnak be az alsós és felsős oktatási szárnyak, valamint innen érhető el az igazgatási rész is.

Étkező, konyha

Az épületben melegítő konyha létesül. Az étkező osztott kialakítása, alapterülete, berendezése lehetővé teszi, hogy a tanulók 3 turnusban étkezzenek. Az étkező tér mellett önálló bejárattal az egyedi, otthonról hozott ételek tárolására és melegítésére külön helyiséget, éléskamrát alakítottunk ki, mely lehetőséget ad a különböző táplálkozásigényű gyermekek egyéni étkezésére.

Tornaterem

A terem alapmérete 20×40 méter. A játéktér függönnyel három részre osztható, a párhuzamos órákat 6 öltöző és két tanári öltöző/iroda szolgálja ki. A délnyugati oldalon a teremhez nagyméretű szertár kapcsolódik, míg az ellentétes végfalban kialakított tárolófülkékben speciális raktártérben a rendezvényekhez szükséges burkolóelemek tekercsei helyezhetők el. A külső sportterületek kiszolgálására és a kerti szerszámok elkülönített tárolására külön raktár áll rendelkezésre.

Tantermek

Az osztálytermek 52 m2 alapterületűek, biztosítva ezzel a gyermekenkénti 2 m2-t. Az alsótagozat első két évfolyamának tantermei a földszinten találhatóak, és alapterületük 63 m2. A szaktantermek zömében 69 m2-es terek. A termek térformája többféle módon is berendezhető, lehetőséget biztosítva ezzel a csoportmunkának és projektmunkának is.

Szaktermek

Az épületben külön előadóterem lesz a természettudomány, nyelv, művészeti tárgyak, informatika és technika oktatására. Az előadótermekben folyó oktatáshoz szükséges eszközök a  szertárban vagy a zárható beépített szekrényekben tárolhatók.

Csoporttermek

Az iskolában négy csoportterem lesz. Ezek a nyelvi oktatáson felül az egyéni fejlesztést és a logopédiai foglalkozásokat szolgálják.

Tanári

A tanári elhelyezkedése az épületen belül stratégiai, üzenet értékű: bejárat mellett az emeleten, olyan helyzetben, melyből a bejárat és környezete átlátható. A tanárihoz közös előtér tartozik, ami teakonyhaként, gardróbként és mindennapi gyors megbeszélések helyszíneként is szolgálhat, a kapcsolódó mosdóval kiegészülve.

Architektúra

Az épület tömegalakítása a környezet és a tájegység impulzusaiból, a téralakítás az iskola Alma Mater szellemiségéből fakad. A felhasznált szerkezeti megoldások, természetes alapanyagú építőanyagok, a színek, a terek osztottsága ebből a kiindulásból fakad. Az épület szintszáma, a tömegek tagoltságának mértéke a környező lakóépületek tömegéhez való illeszkedésből fakad.

Reményeink szerint az utolsó tanévünket töltjük a több mint 100 esztendős régi iskolánk falai között. Az építkezés idejére konténerekből épített iskolába költözünk át minimum 1,5-2 évre.  Mindannyiunktól nagy türelmet fog igényelni ez az átmeneti időszak. Hosszú évek óta vártunk rá, hogy végre mi is egy korszerű és jól felszerelt iskolában dolgozhassunk diákként és pedagógusként egyaránt. Nem ígérhetjük, hogy még a csúszdának is keze lesz, de szép lesz és nagyon várjuk!