Az Ásványtárban jártunk

Egy szerdai napon a 7. osztályosok közül húszan kirándulni mentünk Budapestre, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Ásványtárába. A közös programot, melyet földrajztanárunk, Gábor bácsi szervezett, nagyon vártuk a barátainkkal.
A tárlat a neves iskola lágymányosi Campusán kapott helyet. Az egyetem aulájában megtekintettük a Mecsekben talált, Magyarországon egyedüli dinoszaurusz lábnyomokat.
Sok újdonságot láttunk, hallottunk a bemutató során. Néhány ásványt a kezünkbe is vehettünk, lupéval közelről is megvizsgálhattuk. Volt közöttük, sima és karcos felületű, méretéhez képest nehéz, és olyan is, amelyik kívülről kavicsnak tűnt, de a belsejében lévő üreget gyönyörű kristályok töltik ki. Ennek geóda a neve.


Amikor beléptünk a kristályokkal teli nagy terembe, azt sem tudtuk, hova nézzünk. A gyűjteményt az 1700-as évek elején kezdték összeállítani, amikor az orosz cári családtól vásárolták meg az ő gyűjteményüket. A vitrinekben őrzött ásványok között volt dobókocka méretű és fél méteres is.


Megtudtuk többek között, hogy az obszidián gyorsan kihűlt lávából keletkezik. Gyémántból a legnagyobb darab öklömnyi méretű. Ezt az ásványt a szakértők szín alapján osztályozzák, ugyanis a bennük lévő ásványi anyagoktól változó színük lehet.


A látogatás végén szavazhattunk az év ősmaradványára (Quercus kubinyii, gyapjas mamut vagy Aptychus), illetve az év ásványára (kékeszöld földpát, kék korund vagy piros cirkon) is.
Köszönjük az utat, szívesen mennénk máskor is ilyen kiállításra.

Brandenburg Emma
Varga Máté
Vass Zsombor

Vélemény, hozzászólás?