Interaktív egyiptomi kiállítás

Az 5. c osztály november hónapban történelem órán az ókori egyiptomi birodalomról tanult. Azért, hogy a diákok még jobban megismerhessék az egyiptomiak hétköznapi életét, művészetüket, vallásukat, hiedelmüket ellátogattunk 2024. november 19-én a Szépművészeti Múzeumba.


A múzeum három nagy tematikus egységre bontva mutatta be az ókori Egyiptom világát: Templom – istenek; Nílus-völgy – emberek; Sírkamra – halottak, múmiák.
A főbejáraton keresztül a diákok az egyiptomi templomok világába léphettek be.


A kiállításon érdekes, látványos, interaktív eszközök alkalmazásával mutatták be a gyűjtemény legfontosabb műtárgyait tematikus egységekre bontva a látogatók számára. A kiállításhoz tartozott egy „Egyiptomi titkok kamrája” is, ebben a felfedezőszobában számos további izgalmas információ várta az érdeklődőket.
Megismerkedtünk az ókori egyiptomi teremtés-elképzelésekkel, a templomi rituálék eszközeivel, szobrokkal. Kiscsoportokban védelmező amuletteket készítettünk, melyeket nyakláncokra fűztünk.


A kiállítás második részében a Nílus-völgy mindennapi életének eszközeit be, melynek keretében látványos képkirakókat kellett kiraknunk, képeket felismerni.
Megismerkedtünk az ókori egyiptomi írásfajtákkal, az egyiptomi hieroglifákkal, amulettekel. A Szépművészeti Múzeum hazánkban elsők között nyújt lehetőséget arra, hogy a műtárgyakat megismerésekor nemcsak a látás, hanem a tapintás érzéke is főszerephez jusson, diákjaink amuletteket, madártollakat, keselyű múmiát is kezükben tarthattak.


A harmadik és negyedik teremben a múmiák mellett azok az egyiptomi sírkamrában elhelyezett sírmellékletek tanulmányozhattunk. A mumifikálás lépéseit tettük időrendi sorrendbe, majd a legfontosabb belső szerveket kellett a megfelelő kanopuszedényekbe tenni. Megszagolhattuk a legfontosabb balzsamozó anyagokat.


Izgalmas délelőttöt töltöttünk a múzeumba: sok új ismerettel, különleges élménnyekkel gazdagodtunk mi tanárok és tanulók egyaránt.


Petróné Petrovánszki Anita

Vélemény, hozzászólás?