Május 12-én este a hetedik évfolyamos tanulóink egy kisebb csapata ellátogatott a Tápiómenti Csillagvizsgálóba, ahol egy érdekes előadáson vettünk részt, melynek fő témája a Naprendszer volt. Kipróbálhattuk a csillagvizsgáló távcsöveit, a Holdat kémlelhettük két eszközön keresztül is.
Az előadás során nagyon sok érdekességet hallhattak a gyerekek. Természetesen a Naprendszer minden bolygóját megismertük, megtudtuk az okát, hogy miért látjuk a Holdnak mindig ugyanazt a felét a Földről. Bármilyen furcsa is, de télen vagyunk közelebb a Naphoz. Láthattunk valós képeket rekord méretű napkitörésekről. Megtudtuk, hogy mik is azok az exobolygók és hogyan vizsgálják az élet lehetséges jelenlétét ezeken a több fényévnyi távolságra lévő földszerű bolygókon. A pár nappal azelőtti nagy bejelentésről is beszélgettünk, amely minden csillagász számára igazi tudományos áttörés – fénykép készült a galaxisunk közepén található óriási fekete lyukról! Az előadás közben két meteorit darabkát is kézbe vehettünk, egy fémalapút és egy nagyobb, kőzetalapút is.
A távcsöves bemutató során a Holdról hallhattunk sok érdekességet és persze központi téma volt az 1969-es Holdra szállás is. Sok-sok krátert láthattunk, némelyik igazán furcsa formájú volt, persze a gyerekek fantáziája kimeríthetetlen és jobbnál jobb neveket találtak ki a krátereknek.
Sötétedés után megpróbáltunk lencsevégre kapni néhány csillagot is, kisebb-nagyobb sikerrel, mert a Hold fénye sokáig elnyomta a távoli csillagok fénysugarait.
Külön öröm volt számunkra, hogy az egyik távcsövet egy fiatal gyömrői csillagász hölgy kezelte! Nagyon szépen köszönjük a csillagvizsgáló önkénteseinek ezt az élményt!
Vassné Bodó Edina és Leopold Győző